Çelik Yapılar Etikon Farkı

.

1999 Ağustos depremi sonrası yeni arayışlar içinde olan yapı sektörü, ülkemiz için yeni sayılacak hafif çelik yapıları kullanmaya başlamıştır. 2006 yılından bu yana da Etikon Prefabrik A.Ş. prefabrik sektöründe biriktirdiği deneyimi çelik evler ve çelik villalara aktarmayı başarmıştır.

Etikon Prefabrik A.Ş. olarak siz değerli müşterilerimizi çelik yapılar hakkında bilgilendirmek amacı ile aşağıdaki yazımızı hazırladık. Bu yazıda çelik yapıların belirgin bazı özellikleri ile, yapı tekniği ve diğer yapılara göre avantajlarını belirtmeye çalıştık.

Hafif çelik yapıların taşıyıcı profilleri fabrika ortamında hazırlandığından inşası muadillerine göre hızlıdır. Taşıyıcıları birleştirmede kullanılan yardımcı elemanlar sistemin güçlenmesini, üstüne binen yükleri daha iyi aktarmasını sağlar.

Etikon Prefabrik in ürettiği çelik yapıların bağlantılarında taşıyıcılar vida ile birbirlerine tespit edilirler. Bağlantılar çağdaş ekipmanlar ile çok kısa zamanda yapılabilir. Dış Cepheler, iklim şartlarına dayanıklı dış cephe kaplamaları ile kaplanarak çelik evlere ve çelik villalara daha şık bir görünüm sağlarlar, ayrıca tüm çelik aksamı korozyondan(paslanma) ve iklim şartlarından korumaya yardımcı olur. Kullanılan tüm çelik malzeme ayrıca korozyondan(paslanma)  korunması için daldırma galvaniz ile kaplanmıştır.

Binanın taşıyacağı hareketli yük kapasitesine göre profillerden birkaç tanesi yan yana getirilebilir ayrıca duvar sisteminin içine yatay ve diyagonal elemanlar ilave edilir.

Çelik yapı tasarımı estetik ve yaratıcılığa açıktır.
Çeliğin şekil alma olanağı sınırsız olduğundan, çelik yapı pek çok türde yapılabilir. Yapısal çelik fabrikada çok değişik şekillerde işlenebildiğinden müşterilerimiz kendi çelik evlerini kendileri tasarlayabilirler, bu durum onlar için sınırsız yaratıcı olanaklar sağlar.

Çelik yapılar ferah, büyük açıklıklı, işlevsel mekanlardır
Çelik taşıyıcılı yapılar ara kolonsuz, duvarsız ve kesintisiz mekanlardır. Ara kolonlar hiç yoktur veya çok az sayıdadır. Kolon kesitleri çok küçüktür. Bu da muadil yapılara göre çok daha geniş mekanlar ortaya çıkarır ve net kullanım alanlarını arttırır.

Çelik yapı elemanların hepsi prefabrik (ön-üretimlidir.) Toleranslar mm mertebesinde olduğundan montaj sorunsuz ve kusuruzdur. Şantiyede tamirat ve ya ilave bir üretim gerektirmez.

Etikon Çelik Yapılar kolay kurulur, temiz ve hızlı yapılır. Çelik yapıda tesisat bölgelerine kolay ulaşılır, bakım ve yenileme çok kolay yapılır. Bina ömrüyle karşılaştırıldığında diğer yapı katmanlarının ömürleri daha kısadır

Etikon Prefabrik A.Ş nin inşa ettiği yapılara yatay ve dikey ekler yapılabilir, yeni katlar eklenebilir ya da istenilen bölümler kaldırılabilir. Hatta çelik yapı tümüyle sökülüp başka bir yere taşınabilir.

Çeliğin ısı geçirgenliği diğer malzemelere göre kat be kat daha fazladır. Çelik taşıyıcı yapıda isi izolasyon malzemesi taşıyıcı aralarına değil, hepsini örtecek şekilde tamamen duvarların dışına yerleştirilmelidir. Taşıyıcılara tespit edilirken yalıtım malzemesi ezilir ve boyut değiştirirse yalıtım değişir. Yalıtımın ezilmesi de ıslanması gibi yalıtım değerini düşürecektir. Bu bakımdan basit prefabrik yapılara göre Etikon Prefabrik A.Ş nin çelik ev ve çelik villalarında ısı yalıtımı çok daha iyi yapılmaktadır. Çelik Yapıların tümünün ısı yalıtımında standart olarak cam yünü kullanılmaktadır. Tüm bina OSB ile kaplanmaktadır. İklim bölgelerine göre gerektiğinde cam yünü taş yünü ile değiştirilmektedir.

Çelik yapılar hızlı yapım metodları kullanılarak çok kısa zamanda yapılırlar, bu nedenle yapım süresinin alışılmış yöntemlere göre yarıya hatta üçte bire iner. Bu da çok büyük zaman kazancı sağlar. Zaman kazancı çelik yapı fiyatlarına da yansımaktadır. Ayrıca hava koşullarından ve mevsimlerden bağımsız, kış şartları da dahil inşaat yapılabiliyor olması, bu hızlılığı perçinler. Bu nedenle dolaylı maliyetlerin (şantiye, işçilik, kira, vb) hepsi de belirgin bir şekilde azalır. Tüm bunlar yüksek parasal kazanç demektir.

Çelik taşıyıcı yapılar çok hafiftir. Daha az malzeme kullanılır, bu da daha düşük yapı maliyeti, daha az çevre aşınması, daha az kirlilik ve daha az toplumsal maliyet demektir.

Etikon Prefabrik’i tercih eden tüm müşterilerimize konutlarında huzurlu bir gelecek dileriz.

Etikon Prefabrik Yapı San. Tic. A.Ş.