Prefabrik Deyince

.

Prefabrik, kelime anlamı olarak “ön üretimli” anlamına gelmektedir. Ürünün büyük kısmının fabrikada üretildiği, montajının kullanım sahasında yapıldığı ürünler için kullanılır. Ülkemizde prefabrik kelimesi basit anlamda fabrikada parçalarının üretildiği ve sahada montajının yapıldığı prefabrik evler prefabrik ofisler, prefabrik yatakhaneler vs için kullanılmaktadır.

Günümüzde artık bilinirliği hızla artmakta olan prefabrik yapılar, başta İstanbul ve Ankara illeri olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde üretilmeye başlanmıştır. Dışarıdan bakıldığında yapıları basit gibi görünmesinden kaynaklı olarak ve birde nakliye dezavantajından dolayı hemen hemen her bölgede bir prefabrik üreticisi görmek mümkündür. Hâlbuki prefabrik yapıların üretimindeki bazı detaylar büyük tecrübe ve deneyim gerektiren detaylardır. Bu detaylara riayet edilmediği takdirde ister prefabrik evler olsun isterse prefabrik ofisler, kullanımda büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

İşte bu konumda prefabrik satın alınmasında kullanıcıya büyük bir araştırma ve bilgi edinme sorumluluğu düşmektedir. Prefabrik yapı satın alınan firmanın sektördeki deneyimi, meydana getirdiği diğer işler, kadrosunun bilgi birikimi gibi unsurlar büyük önem kazanmaktadır.

Etikon Prefabrik A.Ş. yıllar sektörde kazandığı bilgi birikimini, pazara aktararak öncü bir kuruluş olmaya devam etmektedir. Tecrübeli teknik kadrosu ile prefabrik yapı konusunda her koşula uygun çözümler üretebilme kabiliyetine sahiptir.

Prefabrik ev alırken satıl alırken doğal olarak bir fiyat kıyaslaması yapmaktadırlar. Bu kıyaslama prefabrik üreticileri arasında olduğu gibi, muadil yapılar arasında da olmaktadır. Muadil yapılardan kastımız, ağaç evler, çelik evler ve özellikler de betonarme evlerdir. Prefabrik ev fiyatlarını betonarme yapılar ile kıyaslarken deprem riski, ve sağlamlık gibi konular çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Betonarme binaları yığma tuğla şeklinde temelsiz ve mesnetsiz şekilde inşa ederseniz görünürde kazandıracağı maddi kazançtan ziyade ufak bir sorunda kaybettireceklerini göz önünde bulundurmak daha doğrudur. Prefabrik evler ve diğer prefabrik yapılar, birinci derece deprem bölgelerine uygun olarak statik hesapları özel bilgisayar programlarından çıkarılarak deneyimli personeller tarafından inşa edilirler. Bu sebepledir ki, alelacele inşa edilen uyduruk betonarme yapılardan çok daha dayanıklı ve kullanışlıdırlar.

Prefabrik ev fiyatlarını kıyaslarken usulüne uygun yapılmış diğer yapılar ile kıyaslamak doğru olacaktır. Bu şekilde bir kıyaslamada prefabrik fiyatları her zaman daha uygun maliyette olacaktır. Bunu yanı sıra kurulum kolaylığı ve kurulumda ki süre kısalığı prefabrik yapıların muadillerine göre daha avantajlı olmasını sağlamaktadır.

Prefabrik yapılar, prefabrik ofis, prefabrik yatakhane, prefabrik yemekhane gibi şantiye ortamlarında çok sık tercih edildiği gibi, prefabrik ev ve prefabrik villa olarak da tercih edilebilir.  Prefabrik evler, iki katlı prefabrik evler ve tek katlı prefabrik evler olarak ikiye ayrılır. Prefabrik villaları ise prefabrik lüks evler olarak adlandırmak mümkündür.

Prefabrik Villalarda binalar genellikle iki katlı yapılmakta, dış cephe de desenli bir dış cephe kaplaması ile iç cephede ilave bir alçıpan levha uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede prefabrik yapı iç ve dış etkenlerden bir kat daha izole edilmiş olmaktadır. Yine bu sayede prefabrik binanın birleşim elemanları gözükmemekte, dışta desenli bir kaplama, içte ise düz bir yüzey oluşmaktadır.

Etikon Prefabrik A.Ş prefabrik pazarında lider olmak için yola çıkmış, müşteri memnuniyetini her şeyden önce tutan, deneyimli çalışan portföyü ile prefabrik sektörüne yeni bir soluk getirmeye çalışan bir kuruluştur. Prefabrik yapıların tümünde müşterilerine sınırsız alternatif imkanları sunmaktadır. İster bireysel ister kurumsal müşteriler olsun, hepsine uygun fiyat ve yüksek kalite sunmaktadır.