Prefabrik Ev Model Çeşitleri

.

Prefabrik evler son yıllarda oldukça tutulan, kullanım kolaylığı ve pratik olmasından dolayı tercih edilen ev çeşitlerinden birisidir. Alışıla gelmiş betonarme evlerin aksine ferah ve hafif yapısı ile farklı tasarımlar ile sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

 Son zamanlarda birbirinden farklı prefabrik ev modelleri piyasaya sürülürken, bu evlerin iki farklı özelliği olduğu görülüyor. Bu özellikler prefabrik ev modelleri kapsamında kullanış ve teknik olarak iki temel unsur şeklinde üretiliyor. Bu nedenle prefabrik ev modelleri incelenirken genellikle teknik özellikleri ele alınıyor. Özellikle depreme dayanıklılığı prefabrik ev modelleri araştırmasında en çok dikkat çeken unsurların başında geliyor. Bunun yanı sıra yaz kış kullanılacak bu evler için yazı aşırı sıcaktan kışın ise yağmur ve kar etkilerinden nasıl korunulacağı konusunda detaylı araştırma yapılıyor.

 Kaliteli prefabrik ev modelleri değerlendirmesi yapılırken bu teknik konulara oldukça dikkat ediliyor. Hazır evler birçok ev modelleri ile mukayese edildiğinde depreme en dayanıklı yapılar olarak dikkat çekiyor. Özellikle müstakil prefabrik ev modelleri en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Bunun ana nedeni evin müstakil olması ile kullanımının çok daha kolay ve konforlu olmasıdır.

 Prefabrik Evlerin Çatı Sistemleri

 Yeni prefabrik ev modelleri göz önüne alındığında çatı sistemleri çağa uygun bir şekilde yapılıyor. Özellikle kullanılan malzemeler ile birlikte su ve ısı yalıtımı kendinden olan malzemelerin tercih edilmesi hazır evlerin çok daha konforlu bir şekilde kullanılmasına imkan sağlıyor. Bu nedenden dolayı bu evlere sahip olanlar sonradan ısı ve su yalıtımı yaptırma gibi bir zorunluluk hissetmiyorlar.

 Yalıtımın kendinden olmasından dolayı prefabrik ev modelleri kapsamında yazın sıcaktan kışın da soğuktan evin muhafazalı olması sağlanıyor. Evlerin çatı sistemleri kullanıcının zevkine göre farklı tasarımlar ile de sunulabiliyor. Özellikle seyyar çatı sistemleri ile bu ev modelleri daha dikkat çekici bir özelliğe sahip oluyor. Kullanıcılar tarafından evin genişliği belirlenerek belirlenen genişliğe göre prefabrik evlere sahip olmak mümkün.

 Prefabrik Ev Çeşitleri

 Kullanıcının zevkine göre birçok prefabrik ev modelleri bulunuyor. Müstakil tek katlı hazır evlerin yanı sıra dubleks yapıda da ilgilerin bilgisine sunulan evler bulunuyor. Bunun yanı sıra villa ve yazlık konseptine göre tasarlanmış prefabrik ev modelleri de en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

 Son teknolojik gelişmelere göre üretilen evlerde deprem unsuru göz önünde bulundurularak raylı sistem ile üretilerek kullanıma sunuluyor. Aynı zamanda su ve elektrik tesisat sistemleri evlerin içinde üretim ile birlikte sunularak kolay bir kurulum ve kullanım imkanı sunuyor.

 Müstakil ve bahçeli bir evi olsun isteyenler bu tasarıma uygun üretilen evler sayesinde hayalini kurmuş oldukları yaşamı yaşayabiliyorlar. Son zamanlarda apartman hayatından bıkan ve sakin bir yaşam özlemi çeken birçok kişi hazır evlere yoğunluk vererek alışılmış dışında bir yaşam tarzına geçiş yaşıyorlar.

 Aynı zamanda hazır evler için gerekli olan malzemeler de piyasa içerisinde kolay bulunduğundan herhangi bir değişim ya da ekleme yapılması istendiğinde kolayca bu imkanlardan yararlanılabiliyor. Aynı zamanda evler kolay kurulum özelliği ile de oldukça dikkat çeken bir özelliğe sahip. Bu evlere sahip olmak isteyenler kendi tasarımlarını belirterek bu evlere sahip olma imkanı da sağlıyorlar.

  • Etikon Prefabrik A.Ş